Resilience for Syrian refugees, IDPs and host communities in response to the Syrian and Iraqi crises

Világzabáló és a visszacsinálók

Lackfi János és Cakó Ferenc meséje igaz történet alapján…

meserol

A meséről

Egy mese a világban pusztító gonoszról, mely időről időre felébred és rombol, áldozatokat szed, családok életét teszi tönkre. Nem az óperenciás tengeren túl, hanem itt, nem is olyan távol, mint gondolnánk…
Egy mese a világban segítő jóról, mely nem adja fel, amint lehet, segíteni siet, újjáépít, gyógyulást, reményt és jövőt ad a szenvedőknek. Nem valamiféle tündérként, hanem embereken keresztül, az összefogás erejével…

Lackfi János író meséjét a pusztító szíriai háború nyomán indult nemzetközi Qudra program ihlette, melynek célja, hogy esélyt adjon a pusztító háború elől elmenekült családoknak a visszatérésre, az újrakezdésre, az újjáépítésre. A mesében megjelenő 3 szereplő: Ali, Emad, Avin a valóságban is Irakban élnek; az Ökumenikus Segélyszervezet adott nekik esélyt az újrakezdésre a Qudra program keretében…

A valóságról

A szíriai háború miatt 2014 óta több mint 250 ezer ember halt meg, és több mint 13,5 millió ember kényszerült elhagyni az otthonát. Becslések szerint jelenleg 17 millió ember szorul humanitárius segítségre. A menekültek 80-90%-a hivatalos menekülttáborokon kívül él, folyamatos bizonytalanságban. Ez a II. világháború óta a legjelentősebb humanitárius krízis, melynek enyhítéséhez széles körű nemzetközi összefogásra van szükség. A Qudra program a Szíriával  szomszédos 4 országra (Irak, Libanon, Jordánia, Törökország) terjed ki. A szíriai háború elől menekülő családok és az iraki belső menekültek visszatelepülését, újrakezdését, illetve helyben boldogulását segíti hosszú távú fejlesztésekkel. 

A széleskörű összefogással megvalósuló program célját és sorsfordító jelentőségét jól mutatja Ali, Emad és Avin története, akiknek a Qudra program részeként az Ökumenikus Segélyszervezet segített:

A Qudra programról

A Qudra program 2016 júniusában indult – az elnevezés egy arab szóból származik, mely „erőt”, „képességet” vagy „rugalmasságot” jelent. A programot a Német Nemzetközi Együttműködési Ügynökséggel (GIZ) közösen hajtja végre a francia Expertise France (EF), a spanyol Nemzetközi Fejlesztési Ügynökség (AECID) és a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet (HIA) Jordániában, Libanonban, Törökországban és Iraki Kurdisztánban. Mind a négy szervezet arra törekszik, hogy tapasztalataikat és erőforrásaikat megosztva hozzájáruljanak az egész régiót sújtó menekültválság megoldásához.

Kiemelt célok

Támogatók

MADAD - EU Regionális Alap

A szíriai menekültválsággal kapcsolatos uniós segítségnyújtás középpontjában, az EU Regionális Alapja (EU Regional Trust Fund in response to the Syrian Crisis) áll, mely 1,5 millió szíriai menekültet, valamint az őket befogadó közösségeket támogatja Egyiptomban, Irakban, Jordániában, Libanonban, Törökországban és a Nyugat-Balkánon. Az EU részéről a Szíriával szomszédos országokba irányuló nem-humanitárius segítségnyújtás egyre jelentősebb hányadát a 2014 decemberében megalakult Alap biztosítja.

Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Minisztérium - Németország

A német Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Minisztérium (BMZ) arra törekszik, hogy mindenki szabadon és biztonságban élhessen. A német fejlesztési politika célja, hogy közelebb kerüljünk egy szegénység, félelem és környezeti pusztítás nélküli világhoz. A fejlesztési együttműködés irányadó elvei: az emberi jogok védelme, a fejlődő országok felelősségérzetének és önsegítő képességének elősegítése.

Végrehajtó partnerek

Magyar Ökumenikus Segélyszervezet

Az 1991-ben alapított Ökumenikus Segélyszervezet Magyarország egyik legnagyobb, nemzetközileg is elismert karitatív szervezete. Az alapító egyházak összefogása ma már szakemberek, önkéntesek, adományozók és felelős vállalati partnerek egyre bővülő közösségeként segíti a bajbajutottakat és nélkülözőket. A Segélyszervezet a nemzetiségi, vallási és világnézeti hovatartozásra való tekintet nélkül, a legszigorúbb szakmai és átláthatósági követelményeknek megfelelve nyújt segítséget a rászorulóknak Magyarországon, a Kárpát-medencében és a nemzetközi közösség részeként. Irakban 2014 óta nyújt folyamatosan segítséget célzott hazai adománygyűjtésekből, a Hungary Helps program keretében a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával, valamint a Qudra program végrehajtó partnereként. 

GIZ - Német Nemzetközi Együttműködési Ügynökség

A Német Nemzetközi Együttműködési Ügynökség (GIZ) egy szövetségi vállalkozás, amely világszerte működik. 

A GIZ támogatja a német kormány tevékenységét a fenntartható fejlődés és a nemzetközi oktatás terén folytatott nemzetközi együttműködésben. 

Munkája révén a GIZ az embereket saját jövőjük formálásában és életkörülményeik javításában segíti, illetve ezen cél elérésében támogatja a különböző közösségeket is.

 

 

 

Expertise France

Az Expertise France Franciaország nemzetközi technikai segítségnyújtásáért felelős ügynöksége. Célja, hogy a partnerországokban a szakpolitika minőségének javításával hozzájáruljon a szolidaritáson és az integráción alapuló fenntartható fejlődéshez. Az ügynökség a szakemberek közötti ismeretek átadására irányuló projekteket tervez és valósít meg. Az Expertise France integrált programokat is kidolgoz: a köz- és magánszféra szakértelmét bevetve elégíti ki a partnerországok szükségleteit.

Spanyol Nemzetközi Fejlesztési Ügynökség

A Spanyol Nemzetközi Fejlesztési Ügynökség (AECID) a spanyol Külügyi és Együttműködési Minisztériumhoz tartozó közjogi szervezet. Az AECID felelős a fejlesztési együttműködési szabályok és intézkedések kidolgozásáért és végrehajtásért. Ezek célja a szegénység csökkentése és a fenntartható társadalmi fejlődés a partnerországokban. Ennek érdekében az AECID együttműködik ezekkel az országokkal technikai, gazdasági és pénzügyi téren, valamint humanitárius segítséget nyújt nekik.

Így készült a Világzabáló és a visszacsinálók kisfilm

A “Világzabaló és a visszacsinálók” című mesét Lackfi János írta 2019-ben olyan történetek alapján, melyeket az Ökumenikus Segélyszervezet munkatársai gyűjtöttek Irakban. A történetet Cakó Ferenc dolgozta fel homokanimációs formában. A magyar változat mesélője Rékasi Károly, az angol változaté Kamarás Iván volt.
Vágó: Mundrucz Tamás; Szerkesztő-producer: Egyed Rita (Netfilm Production)
Az Ökumenikus Segélyszervezet valamennyi „Visszacsináló” nevében ezúton is köszönetét fejezi ki az alkotók felé!